Ony potvůrky nejraději chodí ráno, když se rozední a pak ještě večer. Ne, že by se přes den nepásla, ale většinou někam zalezou a přečkávají den ve skrytu. Na pastvu vyráží tak brzy zejména proto, že mají rádi ještě vlhké byliny. Pokud je chcete vidět, musíte být hodně opatrní a plížit se k nim proti větru. Jakmile jste odhaleni vydá hlídač zvuk, kterému se říká beknutí a rázem je na palouku prázdno. Tedy, jen obrazně. Nevadí, že srnky uprchly, je tu spousta dalšího k vidění. V trávě lozí různí brouci, probouzejí se ptáci a vůbec celá příroda. Obzvláště perfektní je, když máte celtu a ulehnete na ni nebo usednete.
Pak ještě můžete vidět zajímavostí, pokud tedy máte štěstí. Může kolem třeba slídit liška. Ta se sem nejde pochopitelně napást, protože tráva není její priorita. Zato jde slídit po žížalách a broucích, na kterých si velmi ráda pochutnává. Jinak je však schopna sežrat kde co. Proto je vlastně řazena mezi všežravce. Krom lišky můžete vidět další obyvatele lesa, ale také samozřejmě slyšet. Právě časně ráno ptáci zpívají zvesela své písničky a pokud je umíte alespoň trochu vnímat, máte o zábavu postaráno.
Jsou dokonce lidé, kteří si říkají ornitologové, námi obyčejnými lidmi však zvaní „ptákomilci“, kteří dokáží jednotlivé hlasy rozlišit, a dokonce přesně určit který pták co zpívá. Což je například pro mne zhola nemožné. A pro většinu lidí také. Ale ranní zpěv ptactva jistě poslouchá rád každý. Laik rozezná zcela jistě kukačku, ale někdo ani to ne. Pozorujte však dále například jen sluneční paprsky. Jak se pomaličku začnou zkracovat stíny a jak se krásně blýskají kapky rosy. Zkuste si to i vyfotit, ovšem tady to chce už trochu umu. Prostě ráno v lese dokáže člověka nastartovat na celý den, jen je potřeba umět to vnímat a umět to ocenit. Postupně se tato schopnost u lidí totiž časem poněkud vytratila.