My lidé dneška jsme ve srovnání se svými předky vesměs notně zlenivěli. Máme sice možnosti naplno zaměstnávat svou mysl i tělesnou schránku, ale nejednou to neděláme, protože se nám do toho zkrátka nechce. A pokud je ta možnost, delegujeme leccos, co se dá, na nějakou tu techniku. A proč by také ne, že? Je hojným úkazem, že nám všemožná technická zařízení usnadňují život, a člověku zůstává i chytrý rozum stát, když vidí, co všechno nám může vyspělá civilizace nabízet.
Vezměte si třeba takové chytré hodinky. Není to vlastně zase až tak moc dávno, kdy lidé hodinky nenosili a třeba ani neznali a vystačili si s věžními hodinami, s hodinami slunečními či přesýpacími, nebo třeba nepotřebovali ani tyto. A ještě i za mých mladých let byly běžnými jenom docela obyčejné ručičkové hodinky, obvykle domácí Prim nebo sovětské Rakety, které se určitě nevyznačovaly přehnanou kvalitou ani v ukazování přesného času, natož aby lidem sloužily i jinak. A o těch sovětských se tradovalo třeba i to, že jsou to hodinky rekordní, které zvládnou hodinu i za pětačtyřicet minut.
A jaké byly vlastně i ještě docela nedávno úžasné docela běžné digitálky, a to jenom proto, že uměly třeba i přehrát nějakou melodii nebo se na nich dal nastavit budík!
Ale to se stalo vlastně minulostí. I takové hodinky sice ještě mnohdy používáme, ale jenom tehdy, když od nich nic specifického neočekáváme.
A když chceme, aby nám toho hodinky nabízely víc? Pak potřebujeme ty takzvaně chytré, ty, které mají celou řadu doplňkových funkcí. A nejen že nás informují o běhu času, ale také dokážou změřit kdejaký parametr u sportovců, a to za současného zachování dokonalého módního vzhledu.
Když někdo sportuje, nebude si přece sám sledovat svoji kondici a zdravotní stav. A nebude se přece někam vláčet s mobilem. Když mu podobné služby pohodlně nabídnou i chytré hodinky.