Kdyby dnes někdo přišel do příslušného obchodu a začal se tam dožadovat koupě počítače, dívali by se na něj stejně divně, jako by se dívali na toho, kdo by tam vyslovil podobné přání před listopadem 1989. Tedy dívali by se na dotyčného zájemce jako na blázna. Pouze z odlišných důvodů.
Kdyby si chtěl někdo koupit počítač tehdy, vysmáli by se mu. Protože tehdy bylo něco takového prakticky nesehnatelné, a snad jedinou nadějí by byl pro mnohé z nás nedostupný Tuzex, a dnes by byl žadatel vnímám divně pro změnu proto, že by prodejce nevěděl, co mu nabídnout, vzhledem k tomu, jak široký je sortiment počítačů pro změnu dnes.
Když si chceme koupit počítač v dnešní době, nemůžeme prostě jenom chtít počítač. Dnes totiž musíme své přání daleko přesněji specifikovat. Protože dnes už se nabízejí počítače skutečně hodně různé, a je tedy třeba jasně říci přinejmenším to, k čemu hodláme takové PC využívat, zda má jít o něco určené třeba ke hraní počítačových her, ke kancelářské práci a podobně. Pak také musíme specifikovat, zda má být takový exemplář někde trvale umístěn nebo ne, zda je zapotřebí stolní počítač nebo spíše nějaký notebook. A když jde nakupovat osoba znalá a mající konkrétní představy o svých očekáváních, ví třeba i to, jaký má mít žádaný počítač pevný disk, jaké zvukové, grafické či síťové karty, jak velkou operační paměť…
A když už si PC pořizujeme, musíme brát nejednou ohled i na to, jaké u tohoto hodláme využívat příslušenství. Je potřeba i kompatibilní tiskárna, reproduktory, skener a další hardware, pod čímž se rozhodně neskrývá už jenom klávesnice a počítačová myš.
Musíme vědět, jakou má takový počítač rychlost, jaké barvy, jak velkou úhlopříčku by měl mít monitor, jaké zde jsou nainstalované Windows, jaký antivirový program atd.
A protože má každý z nás jiné představy o dokonalosti, necháváme si nejednou i postavit počítač přímo na míru. Protože to už je dnes také možné a věnují se tomu dokonce i šikovní jednotlivci pomalu ‚na koleně‘. A každý si tak přijde na své.