Asi není dítě, které by se rádo nehoupalo. A čím výš a rychleji, tím lépe, bez ohledu na to, zda je to bezpečné. To je samozřejmě v pořádku, neboť děti se tím bezděčně učí základním fyzikálním principům, stejně jako ovládání svého těla.
Ovšem ne každý má možnost se svým potomkem chodit na hřiště, kde jsou navíc již jen houpačky ve tvaru kladin. Ty závěsné jako by se postupem času vytratily. Je to samozřejmě proto, že většina z nich byla označena ze příliš nebezpečné. Byla zde totiž velká pravděpodobnost, že se dítě mohlo zranit. To, že ve většině případů to nemělo vážné následky, už nikoho nezajímalo.
Místo rodičů, kteří by měli dávat pozor na to, aby děti nepřekračovaly své limity, byla odpovědnost dána na bedra vlastníkům dětských hřišť. A ti se rozhodli, že než aby čelili rizikům, raději pro klid duše „nebezpečné“ atrakce odstraní.
Co tedy dělat, pokud vaše dítě začne po houpání toužit, a v blízkosti nic takového není? Již i u nás se objevuje na trhu závěsná houpačka do bytu. V podstatě je to klasický typ, jak jej všichni známe, jen místo na kovový rám venku se zavěsí do dveřního rámu.
Jistě, dítě bude šťastné, avšak my bychom se měli ptát, zda je to skutečně dobrý nápad. Nejprve je zde samozřejmě otázka bezpečnosti. V tomto případě jde o výšku stropů. Dá se totiž předpokládat, že se dítě bude chtít houpat co nejvýše. Nenarazí přitom?
Dále se musíme ujistit, že nic nestojí v blízkosti poloměru kruhu, který houpačka opisuje, a to samozřejmě včetně nohou našeho dítěte. Opět, nenarazí do něčeho? A když spadne, nemůže se bouchnout například o stůl?
A v neposlední řadě je třeba uvážit, že někdo bude chtít oněmi dveřmi projít. Bude to možné? A pokud ne, bude mít daná osoba čas si všimnout houpajícího se dítěte dřív, než dojde ke kolizi?
Toto vše je třeba uvážit, než tento typ houpačky koupíte. Jinak totiž vystavujete riziku nejen sebe, ale hlavně své dítě. A to asi nikdo z nás nechce.